Sdružení taoistického tai chi v České republice nezisková dobrovolnická organizace

Taoistické tai chiTM vnitřní umění pro zdraví

Taoistické tai chi je výsledkem celoživotního úsilí mnicha Moy Lin-shina zachovat a předat budoucím generacím taoistické metody kultivace původní přirozenosti a života. Když pan Moy Lin-shin přišel v roce 1970 do Kanady, přinesl s sebou poklad taoistických léčivých umění z Číny. Cílem, kterému zasvětil celý život, bylo zpřístupnit tato umění všem. Aby mohl předat své poznání co nejvíce lidem i mimo klášterní komunitu, potřeboval „vůz“. Zvolil si tai chi.

Taoistické tai chi bylo vytvořeno Moy Lin-shinem prostřednictvím 108prvkové sestavy stylu Yang. Avšak účel a metody cvičení jsou hodně odlišné od stylu tai chi rodiny Yang. Mistr Moy spojil do taoistického tai chi podstatu technik taoistické vnitřní kultivace. Tato umění se jako mladík naučil od různých učitelů v taoistickém klášteře ve městě Guangzhou. Taoistické tai chi navrací tai chi jeho původnímu účelu jako způsobu kultivace fyzického i duševního zdraví.

Taoistické tai chi se dnes cvičí na více než 500 místech celého světa. Rychlý růst počtu cvičenců během posledních 30 let je důkazem osobních schopností Mistra Moye jako učitele a ocenění zdravotních účinků a altruistického ducha, které jsou součástí tohoto umění.

Aby se studenti mohli zaměřit na jiné aspekty taoistického výcviku jako je např. meditace, chanting, taoistické obřady a studium taoistických textů, založil Mistr Moy Institut taoismu Fung Loy Kok, sesterskou organizaci Mezinárodního sdružení taoistického tai chi.

Taoistické tai chi a zdraví

Výsledkem uspěchaného, přesto však sedavého způsobu moderního života je často psychický stres a nedostatek fyzické aktivity. Tisíce lidí praktikujících taoistické tai chi prožili osobní zkušenost, že pohyby v taoistickém tai chi, podobné masážím, mohou být efektivní terapií v celé řadě zdravotních problémů. Máme-li vyjmenovat jen některé, pak jsou to především problémy s nedostatečnou kardiovaskulární cirkulací, vysokým krevním tlakem, artritidou, bolestmi v zádech, s dýcháním, trávením nebo potíže nervového původu.

Charakteristickým znakem taoistického tai chi je značný stupeň protažení a  rotace v každém pohybu. Při důsledném praktikování dochází k obnovení správné cirkulace, flexibility a k uvolnění napětí, a tím pomáhá taoistické tai chi obnovit zdraví a udržovat správnou funkci všech tělesných systémů, orgánů a  tkání.

Z přehledné studie lékařské literatury, kterou provedli zdravotní poradci Sdružení taoistického tai chi, byly získány dokumentované poznatky o následujících zdravotních účincích cvičení tai chi:

Příběhy lidí, kterým cvičení pomáhá zlepšit zdraví.
Článek pro portál Rodina21.
Další informace a studie o vlivu tai chi na lidské zdraví.

(nahoru)

 

© STTC ČR 2012—2020