Sdružení taoistického tai chi v České republice nezisková dobrovolnická organizace

Časté otázky

Co je to tai chi?

Tai chi má své kořeny v Číně. Vzniklo mezi taoistickými mnichy ke kultivaci těla a mysli, ke zlepšení zdraví a prodloužení života. Sestava taoistického tai chi se skládá ze 108 pomalých pohybů, které kombinují otáčivý pohyb s mírným protažením, a tím příznivě působí na svaly, páteř, vnitřní orgány a oběhový systém těla.

Jaký zdravotní prospěch tai chi přináší?

Taoistické tai chi kombinuje protahování a otáčení do sledu pohybů, které zlepšují zdraví těla, mysli a duše. Snižuje psychické napětí, zlepšuje cirkulaci, rovnováhu a zvyšuje sílu i pružnost. Během času se taoistické tai chi stává vnitřním uměním, účinkuje hluboko v těle a tím je prospěšné fyziologii jako celku. Obnovuje pocit klidu a míru mysli, ten pocit klidu mysli, který často ztrácíme kvůli touhám a úzkostem denního života.

Příběhy lidí, kterým cvičení pomáhá zlepšit zdraví.
Další informace a studie o vlivu tai chi na lidské zdraví.

Jak se mohu na cvičení přihlásit?

Přijďte se podívat na ukázkové cvičení nebo přímo na úvodní skupinu (pro začátečníky) ve vašem okolí a tam se můžete i přihlásit. Každá vaše první navštívená hodina je ukázková. Nové skupiny začínají obvykle dvakrát až třikrát ročně: na podzim (září, říjen), další na jaře (únor, březen) a v některých městech i v létě (červen).

Kolik činí členský příspěvek?

Členský příspěvek za úvodní čtyřměsíční cvičení pro začátečníky je 1200,- Kč nebo snížený 880,- Kč. Platí se jednorázově během prvního měsíce cvičení na základě podkladů, které obdržíte od instruktora po vyplnění členské přihlášky. V případě nepříznivé finanční situace můžete, jako člen Sdružení, požádat o snížení členského příspěvku. Po úvodní skupině lze platit čtvrtletně nebo ročně částky vypočtené z měsíčního ekvivalentu (300,- Kč nebo 220,- Kč) úvodní platby. Bližší informace o způsobu placení členských příspěvků vám sdělí instruktor na každé skupině.

Potřebuji nějaký speciální cvičební úbor?

Ne. Potřebujete pohodlné netěsné oblečení, v němž se cítíte dobře a můžete se volně pohybovat, měkké boty nebo tenisky, ve kterých máte dobrý kontakt s podlahou.

Co následuje po skupině pro začátečníky?

Tím, že se seznámíte se sestavou pohybů, začíná celoživotní objevování hloubek taoistického tai chi. Ve Sdružení nabízíme skupiny opakovací a skupiny pro pokročilé, jednodenní cvičení, regionální a mezinárodní workshopy. Opakovací skupiny navazují na úvodní skupiny. Je zde více času pro podrobnější výklad jednotlivých pohybů sestavy a zásad, které je třeba při cvičení dodržovat. Ve skupinách pro pokročilé se kromě výuky dalších pohybů klade větší důraz na individuální práci se studenty. Skupiny pro pokročilé jsou vedeny instruktory s odpovídající akreditací. Jednodenní cvičení a dvou či pětidenní workshopy nabízejí možnost intenzivní práce a lepšího porozumění taoistickému tai chi a tím i většího účinku na zlepšení zdraví.

(nahoru)

 

© STTC ČR 2012—2019