Sdružení taoistického tai chi v České republice nezisková dobrovolnická organizace

Starší aktuality

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Aktuality z roku 2014

Den vědomí v Torontu

logo Dne vědomí

Ti z vás, kteří nemohou být osobně na oslavách Dne Vědomí v Torontu, nezoufejte, můžete sledovat přímý přenos živě!
KDY? ve čtvrtek 7. srpna od 15:00 do 20:00 místního času
KDE? na adrese:
http://www.taoist.org/live
Video si můžete přehrát znovu. Bude dostupné i po skončení oslav.
Další ínformace o oslavách dne vědomí najdete na adrese:
http://www.taoist.org/awarenessday

Oslava 88. narozenin Anežky Šelepové

88. narozeniny

88. narozeniny

Oslava 88. narozenin Anežky Šelepové

88. narozeniny

88. narozeniny

Ostravští truhlíci

Členové Sdružení z Ostravské pobočky se zapojili do 1.ročníku ostravského obecně prospěšného projektu s názvem Ostravští truhlíci aneb adoptuj si svého truhlíka. Tento projekt vznikl v Multižánrovém centru Cooltour Ostrava ve spolupráci s Technickými službami Ostrava. Akci podporuje statutární město Ostrava. Jde o projekt, který si klade za cíl zkrášlit ulice v centru Ostravy a zpříjemnit pobyt na ulicích všem občanům i návštěvníkům města. Po celou sezónu, od května do října 2014, se budeme starat o přidělené truhlíky, udržovat v nich čistotu a podle potřeby zalévat. Truhlíky si můžeme dozdobit neživou výzdobou, čehož chceme využít ve prospěch Sdružení pro jeho propagaci.

Náklady na adopci truhlíků jsou zatím nulové, protože pořízení dřevěných cedulek na truhlíky bylo zasponzorováno z fondů města Ostravy. Proto peníze, které se dosud na truhlíky vybraly v rámci Sdružení a za které dárcům velice děkujeme, budou použity na zakoupení pomůcek na údržbu, jako jsou rukavice a sáčky na odpad a dále na výrobu drobných propagačních předmětů.

Členové Ostravské pobočky jsou připraveni se o truhlíky řádně starat, zalévat a čistit je. Jsou stanoveny pro každý truhlík 2 zodpovědné osoby, které si budou koordinovat potřebné práce kolem truhlíků a přizvou si další zájemce o hlášení potřebnosti údržby a o péči o truhlíky. Předpokládáme údržbový zásah v truhlících minimálně 1x týdně vždycky před nebo po pravidelné skupině.

Konkrétně jde o 3 truhlíky umístěné na strategických pozicích cca 200 metrů od Centra STTC v Ostravě. Pozice truhlíků jsou k vidění na mapě na internetu na adrese: http://bit.ly/truhlici.

• Truhlík Tai Chi 1, evidenční číslo 25: Ulice Nádražní, nejbližší truhlík u tramvajové zastáky Elektra. Hlavní údržbový den STŘEDA. Zodpovědné osoby: Zdeňka Habidová a členové seniorské skupiny.

• Truhlík Tai Chi 2, evidenční číslo 12: Ulice Zámecká (křižovatka s ulicí Tyršova), vlevo vedle hotelu Imperiál, pěší zóna. Hlavní údržbový den PÁTEK. Zodpovědné osoby: Věra Ferdiánová a Alena Gebauerová.

• Truhlík Tai Chi 3, evidenční číslo 56: Ulice Poštovní (blízko křižovatky s Čs.Legií), oblíbená a frekventovaná ulice. Hlavní údržbový den PONDĚLÍ. Zodpovědné osoby: Jaroslava Kundratová a Jaroslava Hořanská.

Dne 26.5.2014 jsme převzali truhlíky do naší péče. Truhlíky byly osazeny rostlinami, přihnojeny, zality Technickými službami. Obdrželi jsme dřevěné tabulky k jednotlivým truhlíkům (foto: Multižánrové centrum Cooltour), návod na údržbu truhlíků a drobné propagační materiály k projektu, konkrétně „placky“ s čísly našich truhlíků a samolepky.

Možnosti neživé výzdoby jsou poněkud omezené, organizátoři si nepřejí přehnané zviditelňování se adoptivního rodiče, proto se snažíme být v tomto maximálně opatrní, decentní a nevtíraví. Připravujeme papírové zápichy do truhlíků ve formě siluet cvičících taichistů, dále zalaminované drobné ozdoby k zavěšení na vzrostlé rostliny (s motivem našeho stromečku z 20. výročí STTC, loga Sdružení, odkazy na web Sdružení apod.), které si budou moci zájemci klidně sundat a odnést domů. Dále budou vyrobeny další drobné upoutávky na Centrum v Ostravě na ulici Čs. Legií 20, které budeme průběžně podle situace obměňovat.

Cílem účasti na tomto projektu je dostat se tímto pozitivním přístupem k ostravské zeleni do povědomí obyvatel Ostravy, současně je oslovit a nabídnout jim možnost stát se novými členy Sdružení. Za Ostravu krásnější!

Ostravští truhlíci

Foto: Ostravští truhlíci jaro 2014 Ostrava

Ladislav Růžička, Rosice

Omice jsou jihomoravská vesnička, která leží na kopci. Cesta od vlaku k domkům je sama o sobě náročným sportovním výkonem pro mnoho místních. Ojedinělý návštěvník doufá, že musí existovat i jiná alternativa této nepochopitelné zátěže. Pan Růžička absolvoval tuto náročnou cestu i ve vyšším věku, a to pravidelně každé pondělí po několik let. Z kopce na vlak do Rosic a zpáteční cestu do kopce domů. Cvičí totiž v Rosicích taoistické taichi. Když se cvičení rozšířilo i o čtvrtky, jezdil dvakrát týdně. Neabsentuje, nevymlouvá se, cvičí. Teď bydlí v Rosicích, protože věk přece jen přinesl určité životní změny, které si vyžádaly přizpůsobit se nové situaci. Není jen rosickým taichistou. Znáte ho mnozí z vás. Jezdí na intenzivní cvičení i na mezinárodní workshopy. S taichisty letěl poprvé v životě letadlem. Své zážitky, které nejsou vždy jen příjemné, sděluje bez studu a s osobitým úsměvem. Když na cvičení chybí, všichni se obávají, že se něco děje. Vzpomínám na situaci, kdy jedno pondělí napadla spousta sněhu. Závěje byly obrovské a při hustém sněžení chodník splynul se silnicí v jedno ucelené bílé pole. Moc se nás na cvičení nesešlo, ale na pana Růžičku se všichni ptali. Snad se mu po cestě nic nestalo? Instruktorka se rozhodla, že mu zavolá. Na její tváři byla vidět mírná úzkost, když poslouchala vyzváněcí tón. Pak se rozzářila, když uslyšela z telefonu známý hlas a zeptala se, jestli je vše v pořádku. Úleva způsobila, že se najednou její výraz opět změnil a do telefonu nekompromisně o tóninu vyšším hlasem říká: „...jak, že se vám nechtělo?“ To nás rozesmálo, ale také uklidnilo. Pan Růžička nikdy nechybí a my si na to zvykli jako na samozřejmost.

Ladislav Růžička, Rosice

Obtížné životní problémy, kterých panu Růžičkovi osud nadělil nepřiměřeně víc než ostatním lidem, řešil vždy s pokorou a tolerancí. Všechny ostatní situace přijímá s úsměvem na tváři. Přejeme Vám, milý pane Růžičko, ke dvaaosmdesátým narozeninám hodně zdraví, radosti ze cvičení a hlavně ať Vás neopustí Váš osobitý životní elán. Těší nás každé setkání s Vámi,

za rosické taichisty Ivana Dvořáková.

Letiště Gatwick - Jak se připravit na dlouhý let

Pro cestující na letišti Gatwick v Londýně připravilo Sdružení ve Velké Británii video se cvičením.

Podívejte se.

Největší demo v historii holandského Sdružení

Na počest slavnostního otevření nové budovy hlavního nádraží v Rotterdamu jsme byli požádáni o účast na slavnosti. Král Willem Alexander otevřel nové nádraží a tím zahájil týden nejrůznějších aktivit. V neděli více než 165 členů z celého Nizozemska, a také někteří členové z Belgie, se setkali v hale nového vlakového nádraží v Rotterdamu na největší ukázce taoistického tai chi v celých 25 letech historie Sdružení v Nizozemsku. Většina členů přijela do Rotterdamu vlakem. Lidé přijížděli ze všech koutů země a na místě setkání v centrální hale byla čím dál větší skupina usměvavých lidí. Mezi 10 a 11 hodinou jsme zacvičili 4 sestavy a naše barevná skupina harmonicky cvičících lidí přitahovala hodně pozornosti lidí a cestujících, kteří navštívili nové vlakové nádraží. Je to opravdu skvělá věc začít nedělní ráno uprostřed taičistické rodiny!

Demo v Rotterdamu

Demo v Rotterdamu

Demo v Rotterdamu

Banket k Roku koně

Dne 1.2.2014 se konal v našem centru Halštalská banket k Novému Čínskému roku.

Myslím, že byl vydařený, samozřejmě probíhaly náročné přípravy, výzdoba, organizace a hlavně to nejdůležitější při banketu: společná příprava dobrého jídla. Banketu se účastnilo přes padesát lidí, a přivítali jsme i významné hosty. Přišel starosta Prahy 1. ing. Oldřich Lomecký s doprovodem, paní Helena Čelišová, ředitelka Střediska sociálních služeb Prahy 1, a Marcela Šmejkalová s dcerou, také ze Střediska sociálních služeb Prahy 1.

Zahájení banketu proběhlo po 14 hodině, úvodní slovo měla Valérie Wojnarová, poté měl slavnostní proslov předseda sdružení STTC František Šmejda, který přivítal vzácné hosty a vyzval je k několika slovům.

Pan starosta měl dlouhý a krásný proslov, ve kterém neskrýval sympatie k našemu Sdružení. Po něm krátce pohovořila paní Čelišová, kdy se svěřila s úmyslem začít chodit na naše cvičení.

Menu se skládalo z několika chodů, seděli jsme u krásně vyzdobených kulatých stolů, u kterých se sedělo velmi příjemně. Během stolování proběhlo několik ukázek našeho cvičení s povídáním o zdravotních aspektech. Dále jsme se dozvěděli něco o čínské kultuře a nadcházejícím roce koně, co nám přinese a čeho bychom se měli vyvarovat. Ke konci banketu zazněla čínská novoroční píseň gong xi, v podání našeho uměleckého kroužku „Haštalka“. Neplánovanou, ale vynikající tečkou na závěr byl tlačenkový dort s tai chi logem vytvořený jednou naší členkou.

Poté proběhlo slosování vstupenek o hodnotné ceny, a slavnostní ukončení banketu. Rozloučili jsme se s hosty, za rok opět na viděnou při novoročním banketu. Tento byl úžasný.

Banket Praha 2014

Banket Praha 2014

Banket Praha 2014

Další fotografie z banketu v Praze

Judy Millen opět v Praze

Po několika letech a dvacetihodinovém letu ze zamrzlé a sněhem zaváté Kanady přiletěla do skoro jarní Prahy Judy Millen na první mezinárodní workshop roku 2014. 213 lidí (o 54 více než loni) z devíti zemí zcela zaplnilo tělocvičnu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy ve Vokovicích.

Tam kde se objeví Judy, tam je hodně práce. Naše tělíčka dostala dost zabrat. Procvičovali jsme opice, odloučení a kopy, vějíř procházející zády, ale také hodně don yu, tor yu. Workshopy ale nejsou jen o cvičení. Jsou protkané povídáním, někdy o Sdružení nebo třeba o osmi ctnostech, jak tomu bylo tentokrát.

První workshop letošního roku se povedl. Velké poděkování patří organizátorům a hlavně Judy Millen za vtipné a energické vedení workshopu.

WS Praha 2014

Další fotografie z mezinárodního workshopu v Praze

Aktuality z roku 2013

Den vědomí 2013 - videa

Den vědomí v Poděbradech.

Den vědomí s drakem ve Velké Británii.

Den vědomí - tai chi za zvuků samby v Torontu.

Tanec draka za zvuků samby v Torontu.

Tanec draka v Torontu - hlava a ocas draka v českých rukách.

Perla, kterou se snaží drak dohonit, je symbolem moudrosti.

nahoru

Dobré ráno s Českou televizí

Ukázka a povídání o nás v Dobrém ránu z Ostravy.

nahoru

Videoklip

Podívejte se na video, kde členové v New Yorku byli pozváni, aby se připojili k natáčení hudebního videoklipu skupiny Versaine na střechách domů v Brooklynu.

Mezinárodní den vědomí 2013

Mezinárodní den vědomí

nahoru

Sdružení v České republice oslavilo dvacáté narozeniny

Od 26. do 30. června se v České republice konala vyjímečná událost. 378 lidí ze 17 zemí světa se sjelo do Brna, abychom společně oslavili dvacáté výročí založení Sdružení taoistického tai chi v České republice. Při této příležitosti se konal instruktorský workshop, zaměřený na obnovu zdraví. Pět dní nás presidentka Institutu taoismu Fung Loy Kok, Marsha Eberhardt a lékař Bruce McFarlene z Kanady učili, jak zlepšit své zdraví. Po nezbytném přivítání a představení hostů, jsme si zacvičili první sestavu, po té již následoval maratón don yu, tor yu, a zahánění opic.

Ve čtvrtek večer jsme z tělocvičny přesídlili do hotelu Voroněž, kde se konal slavnostní banket. Svou účastí nás poctilo několik hostů, mezi nimi také zástupci vedení města Brna Ing. Jana Bohuňovská, Mgr. Ivana Draholová, vedoucí Kanceláře Brno-Zdravé město, a další hosté ze zdravotnictví a školství.

Na přivítanou a k slavnostnímu přípitku nám zahrála cimbálová muzika. Jak bývá na banketech zvykem, i tady přednesli zástupci zúčastněných zemí zdravice, v rodném jazyce. Předseda českého sdružení František Šmejda komentoval prezentaci o tom, co vše se událo za dvacet let české existence. Předvedli jsme ukázku sestavy, společně s ukázkou sestavy zacvičené vsedě, pro vozíčkáře, nebo jinak handikepované členy. Při oslavě narozenin nesmí chybět dort. Ten náš nakrojili společně s Františkem zástupci města. Ještě chvíli jsme si zazpívali s muzikou a spokojeně odjeli odpočívat. Do neděle jsme opět pilně pracovali hlavně na tor yu a don yu V sobotu v podvečer jsme v průvodu přešli od hlavního nádraží na náměstí Svobody, prezentovat naše Sdružení na veřejnosti. Opět jsme předvedli sestavu a stočený krok. V neděli jsme se divili, jak rychle pět dní pilné práce, s občasným povídáním o sdružení uběhlo. Na IIWS byli přítomni, 1 člen z Belgie, 2 instruktoři z Kanady, 156 lidí z České republiky, 5 z Dánska, 2 z Francie, 11 z Německa, 20 z Velká Británie, 58 z Maďarska, 3 z Irska, 4 z Itálie, 9 z Holandska, 65 z Polska, 30 ze Slovenska, 2 ze Španělska, 2 ze Švédska, 3 lidé ze Švýcarska, a 5 z Ukrajiny.

Za svou osobu, musím říct, že mám za sebou mnoho krásných workshopů, na každý jsem se těšila. Tentokrát to pro mne bylo jiné. Se zlomeným kotníkem se těšení mísilo s obavou, jestli to zvládnu. Byla to pro mne nová, velmi poučná zkušenost, kolik lidí se mi snažilo pomoci, ale také jak příště mohu nabídnout pomoct já. Všem organizátorům, všem lidem, kteří mi nosili jídlo, židli, velmi si toho vážím. Děkuji, že jsem u toho mohla být!

Jana Tomanová

Brno

IIWS Brno

IIWS Brno

IIWS Brno

IIWS Brno

nahoru

Svědectví

Příběhy lidí, kterým cvičení pomáhá zlepšit zdraví.

Taoistické tai chi v Mladé Boleslavi

Reportáž o nás v 1. Boleslavské.

nahoru

Úžasný workshop a 20. výročí v Dánsku

Ve dnech 26., 27. a 28. dubna Dánsko pořádalo 3-denní workshop, v sobotu oslavu 20. výročí a banket.

Byly to úžasné tři dny plné smíchu, uvolnění, práce ve skupinách, ranního Chantingu a samoržejmě mnoho tai chi. Banket byl sťastným setkáním s povídáním a zpíváním. Menu bylo norského typu s použitím ingradiencí ze Skandinávie, na talířích jsme našli ryby, vepřové maso, místní zeleninu a květiny! A není možné zapomenout dezert - klasický dánský citrónový (mňam).

Dánsko

nahoru

Drak a lev v Edinburku přivítaly největší evropské centrum

V duchu spojení skotské a čínské tradice přivítal v novém Centru taoistického taichi na ulici Marionville v Edinburku skotský dudák 25 metrů dlouhého čínského draka. Před zraky 700 účastníků z 25 zemí Kenny MacAskill, člen skotského parlamentu (MSP), uvítal nové centrum a zdravotní výhody, které s tím taoistické taichi přineslo a podotkl: „Jsem si vědom toho, co to přináší dobrého v tom smyslu, že činí lidi více fit a v pohodě, lepší, zdravější, moudřejší, a jsem vděčný, že jsem při své medicínské profesi mohl pracovat na zlepšení kvality života, především v tomto obnovování zdraví.“

Náměstkyně primátora města Edinburk, Deidra Brock, jménem městské rady poděkovala Sdružení taoistického taichi za to, že budově bývalého supermarketu vdechli zpět vibrující život, a dodala: „Taoistické taichi je skvělá dobrovolnická organizace mezinárodního rozsahu… a my jsem poctěni, že Edinburku je odteď součástí této mezinárodní komunity a že můžeme využívat jeho četných aktivit.“

Zástupce Generálního konzulátu Čínské lidové republiky, pan Degang Wan, přívítal nové centrum a popsal, jak hluboce jsou taichi a taoismus zakořeněné v čínské kultuře, a jak obojí podporuje rovnováhu na mnoha úrovních. Marsha Eberhardt, prezidentka Fung Loy Kok institutu taoismu, popsala základy, jež položil zakladatel Sdružení, taoistický mnich mistr Moy Lin-shin, a jehož záměr byl pomáhat druhým a soucítit s nimi. Profesorka Karen Laughlin, prezidentka Mezinárodního sdružení taoistického taichi, promluvila o tom, jak taoistické taichi zlepšilo zdraví místních lidí, což v důsledku pomohlo snížit přetěžování oficiálního zdravotnického sytému.

Poté, co přestřihli slavností pásku, Kenny MacAskill, Deidra Brock, náměstkyně primátora, a radní Ron Cairns a Stefan Tymkewycz vyzkoušeli přímo na pódiu prvních pár pohybů taoistického taichi, a to pod vedením Davida Blancharda, předsedy Sdružení taoistického taichi ve Velké Británii.

Skotsko

Skotsko

Skotsko

nahoru

Závitkyáda

Po celou dobu, co byla vyhlášena „Závitkyáda“ jsem si chránila v kalendáři den 13.4.2013 pro účast na této akci a moc jsem se těšila na vše nové, co se dovím a naučím. František se na úterní skupině zmínil, že akce bude obzvlášť zajímavá, protože vedoucí našeho závitkování, Veronika, trénuje náplně do jarních závitků a vybírá tu nejlepší v kombinaci s nejskvělejším dipem...

V sobotu bezvadně připravená Veronika vedla závitkování velmi profesionálně. Shromážděné vedla slovem, příkladem i radou při přípravě zeleniny na náplně do závitků. Všichni jsme měli příležitost krájet mrkev, pórek, papriku a jidášovo ucho na nudličky tenké jako vlásek (píšu s úsměvem, protože trošku přeháním,ale jen maličko) a také cibuli na stejnoměrné tenké měsíčky, to pro mě byl trošku oříšek. Po přípravě náplně do závitků,začala ta pravá spolupráce. Jana nám rozdala navlhčené utěrky a začalo motání závitku. Závitky byly potřeba dělat správné podle předlohy: ani tenké ani tlusté, ani málo utažené, ani příliš utažené,přesně správně naplněné...

Můj zážitek: dostala jsem navlhčený rýžový papír, opatrně ho rozprostřela na vlhkou utěrku, nasypala náplň a dle návodu motala...Musím napsat, že moje snaha byla veliká, úsilí a soustředění doprovázelo mé dílo spolu se špičkou mého jazyka. Když jsem si to uvědomila, musela jsem se smát.

Také jsem se rozhlédla po spolutvořících u stolu a viděla jsem příkladnou spolupráci. Ten kdo namáčel rýžový papír, podával ho na pracovní místa, kde byly závitky plněny a odtud se hotové závitky jako štafeta vracely na vlhké utěrky uprostřed stolu.

Smažení závitků se ujala Veronika. Byla šikovná a připravená, protože to, co zvládla sama, jsme stěží nahradily spolu s Vlaďkou a Janou. Když jsem s dopomocí kolegyněk smažila a polévala závitky horkým olejem, některé ze závitků se mi otevřely a staly se raněnými vojáky, tedy ztrátami na poli našeho boje, kde Vlaďka lovila hotové zdravé usmažené závitky a Jana lovila zeleninu ze závitků raněných a nakládala nové závitky do horkého oleje...Popravdě, oddechla jsem si, když ode mne nástroje převzala opět Veronika...Naštěstí zůstal dostatek usmažených závitků zdravých, nepoškozených s náplní vegetariánskou i masovou, připravených k servírování.

Stejně jako dílo v kuchyni tak i jídlo u stolů sestavených do čtverce bylo ve znamení shody, pomoci, dobré nálady a nádherného sdílení. Děkuji všem zúčastněným za skvělou spolupráci, poučení v různých záležitostech lidského života, na které došlo, a zkušenosti s vyráběním jarních závitků, kterých se mi dostalo. Děkuji za skvělý nápad akci „Závitkyáda“ zorganizovat a těším se na příště.

Květoslava Vlašicová

Další fotografie ze Závitkyády

Závitkyáda

Další fotografie ze Závitkyády

nahoru

Beseda u kulatého stolu o zdravotních účincích láká nové členy

2. března 2013 Sdružení v Maďarsku uspořádalo kulatý stůl o zdravotních přínosech taoistické tai chi.

Snažili jsme se o tento nový přístup, abychom zvýšili povědomí veřejnosti o nás. Obvyklé formy reklamy byly stále méně efektivní, počet lidí, kteří v uplynulých letech přicházeli na nové začátečnické skupiny, neustále klesal.

Kulatý stůl se konal v Šoproni, ve městě, které má asi 60 tisíc obyvatel a kde se začalo cvičit v roce 2001. Mezi účastníky byli dva lidé se zdravotními problémy (Parkinsonova choroba a roztroušená skleróza), dva lékaři, člen výboru a moderátor. Všichni jsou aktivními členy Sdružení. Diskuse probíhala podle scénáře připraveného výborem: témata vztahující se ke Sdružení, Mistr Moy a zdravotní účinky našich umění.

V týdnech, které předcházely besedě u kulatého stolu, jsme kontaktovali média, posílali dopisy s pozvánkou pro VIP hosty a místní lékaře, vyvěšovali plakáty všude, kde to bylo povoleno, včetně nemocnice. Uskutečnilo se několik rozhovorů v místní televizi a rozhlasových stanicích, články a inzerce se objevily také v místním tisku. Týden před vlastní událostí se konalo v Centru Sdružení v Šoproni fotografování a natáčení sestavy pro místní televizní stanici.

Akce probíhala velmi dobře. Do začátku se místnost zaplnila nejméně 100 lidmi. Mnoho tváří bylo nových, ale bylo tam i několik bývalých členů, jakož i členové z jiných míst.

Panelová diskuse trvala asi 90 minut a zazněly také otázky z publika. Po skončení programu mnoho lidí zůstalo, ptali se na Sdružení a na budoucí začátečnické skupiny. Byli nadšení diskusí a potvrdili nám, že se jim program akce líbil.

Podle počtu lidí, kteří přišli následující úterý na novou skupinu pro začátečníky, byl dopad této události určitě znatelný.

Kulatý stůl v Šoproni

Kulatý stůl v Šoproni

Kulatý stůl v Šoproni

nahoru

Jihoevropské centrum v Madridu oslavilo Nový čínský rok

S určitým zpožděním jsme oslavili Nový čínský rok Hada v tradičním stylu Sdružení taoistického tai chi - pestrým čínským menu, hrou na kytaru, zpěvem našich členů - muzikantů, a také chantingem v provedení pěveckého sboru. Všeho bylo tak akorát, v uvolněné a přátelské atmosféře dvě hodiny rychle uběhly.

Při této vzácné příležitosti nás navštívilo několik politiků místních a provinčních vlád. Velký zájem, který projevili o naše Sdružení a naši činnost, byl povzbuzením, abychom pokračovali směrem k veřejnosti a tím stále více lidí mohlo ocenit přínos taoistického tai chi pro zlepšení zdraví a kvality života. Diskutovali jsme také o několika společných projektech v nadcházejících měsících.

Dobrovolná práce členů přítomných na akci, a to jak v kuchyni, tak při obsluze v průběhu banketu, zaslouží velkou pochvalu. Přispěla k úspěchu celé akce.

Banket v Madridu

Banket v Madridu

Banket v Madridu

Banket v Madridu

Banket v Madridu

Banket v Madridu

Banket v Madridu

Banket v Madridu

nahoru

Čínský Nový rok a oslava 5. výročí v Budapešti

Začátek nového roku Hada se pro Sdružení v Budapešti nesl také ve znamení 5. výročí otevření naší první skupiny v Budapešti. Je to už více než 5 let, kdy skupina dobrovolníků začala hledat nový domov v Budapešti. Jejich úkol byl úspěšný, a od té doby jsme naši klubovnu naplnili životem a mnohem víc porostlo i naše porozumění. Výročí jsme oslavili několika na sebe navazujícími událostmi a to 16.února 2013.

Začalo to dnem otevřených dveří v klubovně. Díky dobré reklamě lidé přicházeli před oficiálním zahájením, vůbec se jim nechtělo odejít, a tak byla klubovna brzy přeplněná. Přivítali jsme hosty čajem a sušenkami. Mluvili jsme s nimi o Sdružení taoistického tai chi a taoistickém tai chi samotném, každou hodinu jsme zacvičili ukázkovou sestavu a povzbudili příchozí, aby sami zkusili některé z pohybů. Návštěvníků bylo více než 100 a někteří s nich si podali přihlášku přímo na místě.

Večer jsme pořádali banket k Novému čínskému roku v blízké restauraci. Poštěstilo se nám přivítat významné hosty z nemocnice v Budapešti a prezidenta Klub Parkinsonovy nemoci. Přišlo 140 hostí, čímž z toho učinili zatím největší banket co jsme kdy pořádali. Restaurace nám umožnila využít jejich kuchyni, a tak jsme se rozhodli vařit celé menu sami. To zahrnovalo dva předkrmy, dvě hlavní jídla pro vegetariány a dvě s masem, ovocný pohár a narozeninový dort. Během banketu jsem si slovy i fotografiemi připomněli pět let historie naší klubovny. Naslouchali jsme hře na harfu, kterého se ujal jeden z našich členů, a dokonce jsme se naučili a nazpívali tradiční čínskou píseň („Jasmínový květ – Mo Li Hua“) společně.

Bylo velice potěšující vidět, jak lidé z různých měst pomáhají s jednotlivými částmi oslavy: s dnem otevřených dveří, s kuchyní, se servírováním jídla a také s veřejnými promluvami. Tyto události bylo možné uskutečnit jen díky tomu, že jsme pracovali společně.

Budapest

Budapest

Budapest

nahoru

Oslava roku hada v Ostravě

V Centru v Ostravě jsme přivítali nový čínský rok Hada se členy a jejich rodinnými příslušníky začátkem února a to dvouhodinovým cvičením, společným obědem a povídáním. Závěrem jsme si provlékli červenou stužkou mince štěstí a navzájem si je vyměnili.

Všichni jsme v sobotu odcházeli s velmi dobrým pocitem.

Nový rok v Ostravě

Nový rok v Ostravě

Nový rok v Ostravě

Nový rok v Ostravě

nahoru

Gong Xi Gong Xi v Haštalské

V Haštalské jsme v sobotu 16. února uspořádali Banket na oslavu příchodu nového roku Hada a jak můžete z fotek vidět, byla to opravdu velká zábava se spoustou jídla, cvičení, povídání a úsměvů. Třešničkou na dortu pak podle potlesku bylo vystoupeni "čínského lidového souboru písní a tanců" s písní Gong Xi Gong Xi.

Už se těšíme na další podobné akce!

Banket Praha

Banket Praha

Banket Praha

nahoru

Gong Xi Gong Xi z Helmondu

O víkendu 19. a 20. ledna se v Helmondu sešlo 84 lidí ze 6 zemí na mezinárodním workshopu. Vůbec poprvé belgické sdružení organizovalo takový workshop. Sylvie Faucher, prezidentka sdružení v Belgii, řekla, že si připadala jako součást nějaké divadelní hry, ne jako pouhý divák. To prohlubuje naše porozumění. Marsha Eberhadt, která workshop vedla, nám pomohla "prohloubit porozumění" padání v dan-yu a tor-yu.

V sobotu večer jsme banketem oslavili Čínský nový rok. Julie Poulin nám pomáhala a vedla tým, který vařil. Vytvořili úžasné menu o 8 chodech pro téměř 150 lidí. A ještě více překvapili, protože nás přiměli zpívat čínskou novoroční píseň Gong Xi Gong Xi.

Helmond WS

Helmond WS

Helmond WS

nahoru

Mezinárodní workshop

12. a 13. ledna 2013 hostila Česká republika první mezinárodní workshop taoistického tai chi v tomto roce. Workshop se konal v zasněžené Praze. Tak jak je to obvyklé v lednu, venkovní teplota byla pod nulou. Mnohem teplejší atmosféra byla v hale, kde se sešlo 158 účastníků ze šesti zemí (z České republiky, Slovenska, Německa, Polska, Kanady a USA). Workshop vedla Marsha Eberhardt z Kanady, presidentka Institutu taoismu Fung Loy Kok, s pomocí Martiny Pavlovičové ze Slovenska a Roberta Szaje z Polska. Když se řekne Marsha, znamená to opravdu hodně don-yu a tor-yu. Kromě pokynů, jak zlepšit pohyby, mluvila Marsha také o historii Sdružení, o mistru Moyovi a jeho vizi, o plánech Sdružení do budoucnosti.

Díky tomu že Marsha zůstala v České Republice skoro týden, měli jsme možnost si s ní zacvičit ještě na intenzivním cvičení v Praze a v Brně. Společně s ostatními se byla v Brně podívat na budovu, o které jsme uvažovali jako o možném budoucím Středoevropském centru. Budova není pro naše Sdružení vhodná, budeme proto hledat dál.

IWS Praha

nahoru

Aktuality z roku 2012

Den seniorů

V sobotu 10. listopadu přišlo kolem 40 lidí do pražského Centra v Haštalské na tradiční oslavu Dne seniorů. Den začal cvičením, pokračoval velmi dobrým obědem, po kterém následovalo zajímavé povídání a výtvarná tvořivost. Přátelskou a milou atmosféru celého dne ilustrují fotografie.

Den seniorů

nahoru

Plavba po Karibiku

47 členů z Kanady a Kostariky se setkalo 3. prosince v Miami a vydali se na společnou plavbu na lodi Norwegian Sky. Poznali nové přátele, užívali si, jedli a také společně cvičili na palubě krásné lodi. Cvičení se konalo třikrát denně, někdy na palubě, jindy v tělocvičně.

Výlet uspořádala pobočka v Miami. Jejím členům patří poděkování.

Plavba

nahoru

Nové skotské regionální centrum hostilo první workshop

První workshop v krásném Skotském regionálním centru v ulici Marionville Road v Edinburgu se stal mezníkem v rozvoji Sdružení ve Velké Británii.

Budova (dříve supermarket) se nachází na velmi dobře viditelném místě ve městě. Ve slunném sobotním ránu si kolemjdoucí zvědavě prohlíželi řady pokojně cvičících lidí. To byl úplně jiný druh výživy než ten, který nabízel dřívější supermarket.

Slavnostní otevření Centra je plánováno na jaro roku 2013.

IWS Edinburgh

nahoru

První mezinárodní instruktorský workshop v Helmondu

Po mnoha letech, kdy se instruktorské workshopy odehrávaly v pronajaté bývalé farmě v Somerenu, se konečně letos uskutečnil 5-denní instruktorský workshop v našem novém Centru v Helmondu. Workshopu pod vedením Marshi Eberhardt, Seana Dennisona a Andrewa Hunga se zúčastnilo rekordních 285 členů ze 17 zemí.

IIWS Helmond

nahoru

Slovensko slaví 15. výročí

Sdružení taoistického tai chi na Slovensku hostilo třídenní mezinárodní workshop, který vedla Judy Millen. Členové slovenského sdružení přivítali 98 účastníků, z nichž téměř polovina byla ze zahraničí: Austrálie, Irska, Velké Británie, Dánska, Francie, Maďarska, Polska a České republiky.

Ukázka v Bratislavě

Snídaně se připravovala v Centru Sdružení v Bratislavě a také se v Centru podávala všechna jídla. 15 členů v Centru spalo, takže tam bylo opravdu rušno.

První den se konalo na dvou místech v Bratislavě ukázkové cvičení, kde byla přítomna i Slovenská televize a zpráva z ukázky se objevila v televizi jako součást denního zpravodajství následující pondělí.

V pátek večer byl báječný banket v bratislavském centru. Uvítací výbor v lidových krojích přivítal všechny hosty v tradičním slovenském duchu: chlebem, solí a slivovicí. Program zahrnoval projevy představitelů z různých zemí, kteří hovořili o zdravotním prospěchu taoistického tai chi, dále poezii a historii Slovenska. Slovenská lidová hudba hrála po celý večer. Na konci slavnosti všichni ochutnali obrovský dort k 15. narozeninám.

V sobotu a v neděli pokračoval workshop. Spolu s Judy Millen se pracovalo na tlačení z nohou a používání struktury a kostí. Štěstím bylo, že mezi účastníky byl i Paul Davies a mohl lidem pomoci s "opicemi".

V úterý vedla Judy Millen v Centru intenzivní cvičení. Téměř 50 účastníků si příjemně užilo cvičení donyu a ruce jako mraky. Judy slíbila, že udělá vše pro to, aby přijela na oslavu 30. výročí.

nahoru

Španělsko slaví 30. výročí

Sdružení taoistického tai chi ve Španělsku slavilo 30. výročí různými akcemi a ukázkami po celý rok. Ty sloužily jako předehra pro mnoho oslav, které se konaly v Madridu o víkendu 27. a 28. října.

Slavnostního banvetu se v sobotu účastnilo 200 členů a hostů.

Ale nejvýznamnější událostí byla ukázka cvičení taoistického tai chi, která se konala v pátek odpoledne na náměstí Puerta del Sol. Shromáždilo se více než 100 členů, cvičili sestavu a předvedli tanec s drakem. Nejzajímavější byl ten moment, kdy drak vtrhl na přeplněné náměstí. Každý se chtěl s drakem vyfotit.

Drak v Madridu

Všichni, kteří byli letos v Orangeville, se těšili na tento okamžik, ale zároveň měli obavy, jak to dopadne. Výsledek byl tak dobrý, že ani nelze popsat pocity lidí. Nohy draka byly tak plné energie, že nikdo nepožádal o vystřídání!

Každý se vracel zpět do Centra spokojený a vděčný Mistru Moyovi za jeho učení.

Drak je živý a v Jihoevropském centru v Madridu je mu dobře.

Jedna míle stočeným krokem

Jak dlouho trvá ujít jednu míli stočeným krokem? Členové Sdružení taoistického tai chi v Londýně se rozhodli to zjistit. V neděli se připojili spolu s asi 1 milionem lidí k charitativní akci Sport Relief - jedna míle. Ujít jednu míli stočeným krokem kolem Buckinghamského paláce, sídla královny, trvalo 2 hodiny, 48 minut a 28 sekund. Akce se účastnilo 23 členů z různých poboček, z Londýna, z Kentu a Sussexu, z Cambridge a jižního Walesu. Jak nás míjeli běžci, bylo kolem toho mnoho povzbuzování, fotografování a vtipů, že nám to bude trvat až do následující neděle, abychom míli dokončili. K několika pohybům se dokonce přidal i pár zápasníků sumo a také nějaké děti. V Londýně byl krásný slunečný den a bylo úžasné být součástí tak velké události spolu s 20 000 lidmi. Po jedné míli a téměř třech hodinách tai chi se skupina vydala na zasloužený oběd do čínské čtvrti.

Jedna míle stočeným krokem

nahoru

© STTC ČR 2012—2018